داغ ترین ها
  • ایران
  • 1400/5/6
  • آخرین به‌روزرسانی 05:38
آموزش
تعریف یوگا از دیدگاه سادگورو

تعریف ورزش یوگا

چرا ورزش یوگا؟

از میان تمامی ورزش ها و انواع فعالیت هایی که بشر میتونه در زندگی انجام بده، چرا امروزه تاکید بر یوگا بیشتر از هر جیز دیگه است؟ بیاین اینجوری صحبت رو شروع کنیم: هر فعالیتی که انسان میتونه انجام بده، نشون دهنده ی چیزی هست که اونها هستن. یکی آواز میخونه، یکی کتاب مینویسه، یکی نقاشی میکنه... هر چیزی که میگیم، هر کاری که انجام میدیم، و هر آنچه که از ما سر میزنه نشان دهنده ی اینه که ما چه کسی هستیم، چه به طور خودآگاه و چه ناخودآگاه. 

به گفته ی سادگورو، یوگی و عارف هندی، یوگا فعالیتی هست که در نقطه ی مقابل این واقعیت قرار میگیره: یوگا در اصل عبارت نیست از آنچه که شما هستید. بلکه تعیین کننده ی این هست که شما چی میخواهید باشید. به بیان بهتر، یوگا اصول اساسی وجود انسان رو دستخوش یه سری تغییرات بنیادی میکنه. شواهد پزشکی و علمی قابل توجهی وجود داره که نشون میده به وسیله ی تمرین سیستم های مختلف یوگا، نیاز های اساسی فعالیت مغز، واکنشهای شیمیایی بدن و حتی ژنتیک شما میتونه تغییر کنه. اگر بخایم به بیان دقیق تر بگیم، یوگا یعنی تغییر اجزای اصلی که شما رو تبدیل به آنچه که هم اکنون هستید کرده. بنابراین، بنابه تعریف ها و شواهد علمی، نیاز هست که بیشتر از هر چیز دیگری یوگا به عنوان یک سیستم مورد توجه قرار بگیره.

اگر در انجام فعالیت هایی که انجام اونها شما رو تعریف میکنه بتونید به یه تعریف کامل و خالص برسید، شاهد تغییرات زیادی خواهدی بود. اگر شما با تمام توجه و از صمیم قلبتون آشپزی کنید، اگر با عشق آواز بخونید، اگز از ته قلبتون برقصید و .... مسلما تغییرات زیادی تو زندگی منتظر شما خواهند بود. آیا میدونستید حتی با عشق مراقبت کردن از یه حیوان مثل گاو میتونه زندگی شما رو تغییر بده ؟!... اما دوستان، همونطور که گفتم اینها تغییرات جزعی هستن که به دلیل درگیری مطلق در یه فعالیت خاص اتفاق می افته. مسلما این فعالیت های خاص طبیعت چیزی که شما هستید رو تعریف نمیکنه. 

یوگا نوعی تکنولوژی محسوب میشه که میتونه شکل وجودی شما رو تغییر بده. بیشتر توضیح خواهم داد تا دقیقا متوجه محتوای اصلی بشیم.

چیزی که شما هم اکنون هستید، برگرفته شده از ویژگی های ژنتیکی و اکتسابی هست که تعریف خاص خودشون رو دارن. ژنتیک شما لحظه ای که متولد شدید از قبل تعیین شده بوده، و خصوصیات اکتسابی شما همواره تحت تاثیر شرایط، افکار، احساسات، ارتباطات و تجربیاتی بوده که در طول زندگی شما رو تبدیل به نوع خاصی از بشر کرده و به شما فردیت منحصر به فردی داده. دقت داشته باشید که وقتی میگید من نوع خاصی از بشر هستم(بیان خصوصیات اخلاقی خاص) در اصل شما دارید ضروریات وجودی خودتون رو بیان میکنید. به زبان ساده تر یعنی شما میگید: "این ها نوع اجباراتی هستن که من رو تعریف میکنن".

و اما اصل ماجرا چیست؟:

وقتی با یوگا درگیر شدید، شما نوعی از بشر خواهید بود که مایل هست در هم اکنون و لحظه باشه. یعنی انعطاف پذیری در شرایط مختلف. یعنی توانایی تبدیل از "فردیت" به "حضور"...! این انعطاف با انعطاف پذیری بدن آغاز شروع شده و بعد به مرور وارد جنبه های مختلف زندگی خواهد شد. ساختار فیزیکی شما، ساختار روانی و ساختار احساسی همه انعطاف پذیر خواهند بود. 

یوگا به عنوان یک پروسه، یک متود، یک تکنولوژی و به عنوان یک علم، برای شکستن محدودیت ها یه امر ضروری هست. ما این محدودیت ها رو "هویت" مینامیم. واقعیتی که اهمیت زیادی داره، تکامل شخصیت از "هویت" به "حضور" تعریف میشه. همه ی ما پوسته ای برای خودمون ساختیم که فقط درون اون پوسته عمل میکنیم. اگر این پوسته رو بشکنیم دیگه یه "فرد" نخواهیم بود بلکه به سادگی تبدیل به یک "حضور" خواهیم شد. یوگا کمکی هست برای نازک و نازک تر کردن این پوسته تا نهایتا شما بتونید بدون پوسته ای که برای خودتون ساختید وجود داشته باشید و به درجه ی بالایی از تکامل برسید. 

لطفا برامون کامنت بزارید.

ارائه شده توسط ورزش وگا و گروه وگا

وگا پنجمین ستاره پرنور آسمانمون هست

به اشتراک گذاری این مطلب!

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه